Publikacje dla dorosłych

Prasa

Wybrane teksty dziennikarskie:

„In a Forest in Poland, a Battle Over Beetles, Bark, and Bison”, internetowy magazyn „Undark”, 24 sierpnia 2016 r. Artykuł o tym, że według najnowszych ustaleń żubr nie jest gatunkiem typowo leśnym i jakie ma to znaczenia przy planowanej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.

„Lekarze omal nie wmówili mi, że jestem zdrowy” , dodatek „Tylko Zdrowie” do „Gazety Wyborczej”, 7 maja 2014 r. Osobista opowieść o tym, jak wykryto u mnie stwardnienie rozsiane – przewlekłą chorobę układu nerwowego.

„Rezerwat strachu”, „Focus”, sierpień 2010 roku. Reportaż z wyprawy do białoruskiej części zony czarnobylskiej, gdzie po wysiedleniu ludzi przyroda odradza się z nadzwyczajną siłą.

„Historie naturalne”, „Przekrój”, od lutego 2008 roku do września 2009. Rubryka o książkach popularnonaukowych, w tym takich, które ukazały się tylko w języku angielsku.

„W sieci natury”, „Focus”, od kwietnia 2009 do października 2010. Comiesięczna rubryka o powiązaniach miedzy człowiekiem a przyrodą.

„Smok z Lisowic”, „National Geographic Polska”, sierpień 2008 roku. Tekst o pierwszym odkrytym w Polsce szkielecie dinozaura drapieżnego. Jego szczątki odkopano w Lisowicach na Śląsku.

„Białowieża. Ostatnia puszcza Europy”; „National Geographic Polska”, październik 2006. Reportaż o całej Puszczy Białowieskiej – polskiej i białoruskiej, przetłumaczony i opublikowany również w edycji duńskiej, szwedzkiej, norweskiej, fińskiej i holenderskiej „National Geographic”.

„Wisła” „National Geographic Polska”, sierpień 2006. Reportaż o rzece Wiśle, oparty na podróży od jej źródeł do ujścia.

„Silesaurus I, dinozaur polski”,> „Duży Format” magazyn „Gazety Wyborczej”, 24 października 2002. Tekst o odkryciu w Krasiejowie na Opolszczyźnie szczątków silezaura, wówczas uważanego za szkielet pierwszego polskiego dinozaura, jednocześnie najstarszego na świecie.

"Mamy cynk o talu”, „Gazeta Wyborcza”, 27 czerwca 2001 roku. Tekst o zanieczyszczeniu toksycznym talem  środowiska w pobliżu hut na Śląsku i Małopolsce. „Pierś i rak. Gra”, „Twój Styl”, październik 2000. Reportaż o kobietach, które przeszły raka i amputację piersi.

Multimedia

„Becoming Fearless: The Neural Systems and Behavior Experience”  – publikacja na stronie internetowej Marine Biological Laboratory w Woods Hole w USA, 30 lipca 2014 r. Wywiad z dyrektorami kursu neurobiologii, któremu przyglądałem się przez dwa tygodnie jako stypendysta MBL.

The Light of the Dark Ocean” – krótkie wideo o zjawisku bioluminescencji w oceanie zrealizowane podczas zajęć na stypendium na Massachustttes Institute of Technology w USA

„An Undeground Cellist” – reportaż radiowy o wiolonczeliście z metra bostońskiego zrealizowany podczas zajęć na stypendium na Massachustttes Institute of Technology w USA

„The Good Side of Nightmares” – reportaż radiowy o badaniach koszmarów zrealizowany podczas zajęć na stypendium na Massachustttes Institute of Technology w USA